Nedávno jsem četl článek o zprostředkovali prodeje webů v Americe. Už si nepamatuji o jakou společnost se jednalo, ale přišlo mi to geniální. Zkrátka win-win-win situace pro všech zúčastněné. V tomto případě pro prodejce, zprostředkovatele i kupce. Eviduji velký zájem o nákup výdělečných webů, bohužel není aktuálně v česku platforma, kde by k větším prodejům docházelo. Otázkou je, zda je československý trh natolik velký, aby se to vyplatilo. O co jde?

Zprostředkovatel je hlavním spojovacím prvkem procesu. Pokud budete mít v plánu prodat váš výdělečný web (já bych klidně za férových podmínek nějaký prodal a jistě se najde i spousta dalších, ale na webtrh odmítám zveřejňovat detaily), poskytnete veškeré údaje a dokumenty právě zprostředkovateli (výdělky, náklady, sdílený přístup do GA apod.), který následně ověří celek. Důležité je odhalit podvodníky a jako zprostředkoval nabízet do systému pouze weby s garancí toho, co je obsaženo v dokumentech.

Takovýto web by byl zařazen do databáze webů na prodej. Zájemce by viděl pouze základní informace o tématu stránky, výdělcích, nákladech apod. Ti kdo by projevili opravdový zájem, by následně museli splatit vratnou kauci 5% z ceny webu. Tím by se dostali k detailnějším informacím (URL webu, Analytics, ověřené screeny výdělků, možnost diskutovat s prodejcem apod.). Následně by se rozjel kolotoč vyjednávání a doplňujících otázek.

Cílem zprostředkovatele by toho ale bylo mnohem víc. Například by peníze tekly přes něj. To znamená, že až po kompletním přesunu stránky od prodejce ke kupci, by byli peníze zaslány prodejci a to třeba až po uplynutí určité lhůty, aby se zamezilo podvodům a rychlokvaškám. Zprostředkovatel, by mohl weby převést na hosting kupujícího, tak, aby se o nic nestaral. Samozřejmostí by byli smlouvy, které by zprostředkovatel sepsal pro obě strany. Dále by weby zprostředkovatel sám ocenil a jejich cenu následně diskutovat s prodejcem.

Zkrátka klasický zprostředkovatel, který se postará o kompletní agendu, převod. Vy budete jen jako investor nakupovat nebo jako prodejce prodávat a následně inkasovat. Důležitá je garance, aby člověk kupoval to, co je opravdu v nabídce.

A co všechno za to? 10%-15% z ceny webu pro zprostředkovatele je myslím dostatečné.

V Americe tohle docela frčí. Umím si představit, že i v ČR je pár prodejců, kteří by své weby dovedli k exitu, ale není kde prodávat. Na webtrhu zkrátka nejsou kupci ani prodejci. Jiná platforma neexistuje.

Co myslíte, mohl by to být zajímavý byznys? Měl by šanci na malém československém trhu uspět?

PS: Pokud by to někoho zaujalo a chtěl by se do toho pustit, napište mi, můžeme pokecat o dalších myšlenkách.

Článek má 6 komentářů

 1. Jiří Šubr Reply

  Zajímavá myšlenka, ale chtělo by to hodně moc kontaktů, navíc opravdu fungující projekty se málokdy prodávaj. S investorama by problém nebyl, ale kde hledat kvalitní projekty k prodeji?

  Aby se mě jako obchodníkovi vůbec vyplatilo do toho za 10 – 15% jít, tak musím hledat projekty začínající na 100 000,- . Ideální pro mě jsou takové, které nejsou složité na správu, protože investor nechce eshop, o který se bude muset starat. V USA lidi docela umí tvořit různé agregátory a samoběžící weby, proto je tam i velký potenciál prodeje těchto webů.

  Ale opět, mám web co mi dělá 15k/měsíc z Adsense a chci ho prodat? Takovéto weby si chci přeci držet co nejdéle a nemám potřebu je prodávat, leda bych věděl, že to je záležitost pár měsíců a potom to spadne k nule a snažím se to někomu střelit za 12ti měsíční výdělek.

  Opravdu minimum situací bude, kdy dotyčného projekt nebaví a chce se ho zbavit, nebo dotyčný jede na cestu kolem světa a nechce se projektu věnovat, nebo je dotyčný nemocný a nemá čas na správu, nebo prostě jen potřebuje finanční jednorázovou injekci, ale těhle případů je málo, hodně málo. A ještě mnohem větší problém je tyto případy najít, protože žádný zběhlý internetový podnikatel vám vydělávající projekt neprodá, on si ho chce držet.

  Nechci dávat Webtrh jako nějaký vzor, ale za poslední 3 roky tam bylo kolik prodejů, které by stály za zmínku? Přitom investoři tam jsou, maji nažhavený peněženky a volné money, jenže vydělávající projekt se tam neprodává. Já si teď vzpomněl jen na jeden online translátor, který měl dle Adsense příjmy 30 – 35k měsíčně a ten se tuším prodal za nějakých 400 tisíc, ale vybavuju si to jen matně, ani nevím už url webu. To je web který bych jako obchodník dokázal prodat i mnohem dráž, je to ideální projekt. Jenže kolik takových je.

 2. Patrik Fingr Reply

  Na takove platforme by se prodavaly jen cudly. Ten, kdo dokaze rozjet business, ho dokaze v 95% pripadu i dustojne prodat. Jak by bylo pravne ochranene nenakladani s poskytnutymi daty, pomoci univerzalnich pisemnych smluv? Takovy projekt je predurcen k zahube. Tohle zkratka na internet neatri.

 3. admin Reply

  Věřím, že se najde spousta lidí, kteří by svoje weby prodali, pokud by jim nabídla garance, silná kupní síla a optimální ceny. Důvodem může být, že chtějí investovat jinám, weby se liší od jejich portfolia, onemocní, chtějí rozjet offline byznys a X dalších důvodů nehledě na to, že zkrátka dostanete cash třeba 10ti násobku měsíčních zisků, které můžete ihned reinvestovat do třeba lépe rozjetého webu nebo byznusu a nemusíte čekat rok než to ten desetinásobek vydělá. Ale asi je ČR/SK trh na tento typ byznusu opravdu malý.

  Jinak ty stránky jsou Empire Flippers – Prodali weby už skoro za 2 miliony dolarů, mají to celkem vymakané včetně screenu výdělků apod.

  • Patrik Fingr Reply

   To je přesně ono: „Věřím, že se najde spousta lidí, kteří by svoje weby prodali“. Na českém trhu ale neexistuje spousta lidí se smysluplnými webovými projekty. Proto, jak jsem již zmiňoval, myslím si, že by to byla maximálně vylepšená část webtrhu, protože větší zkrátka větší projekty prodávat přes internet má pouze buď nějaký háček, nebo prodejce je vážně obchodně neschopný. Tzn. řeč je max o jednotkách ročně, pokud by se to vážně rozfungovalo.

 4. Marek L. Reply

  Záujem o podobnú platformu je, ale ako tu už bolo spomenuté, väčšina majiteľov nechce predávať. Hľadal som človeka na sprostredkovanie, ponúkal som 100 € / sprostredkovaná kúpa webu, nikto sa nechytal.

 5. Dano Reply

  podľa mňa taký projekt by fungoval a to sto percentne. Jediný problém je v tom že v čr a aj na slovensku je malý trh tak by v systéme nebolo príliš veľa nejakých kvalitnejších projektov/webov na predaj .. ale predavať by sa mohlo hocičo, niekotrý ľudia by vedeli využiť rôzne weby. Napr. ja osobne by som takú platformu na predaj/kúpu webov určite uvítal

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>