Podnikání není všeobecně jednoduchá věc, ale dává nám spoustu možností. O tom jsem se přesvědčil na vlastní kůži a našel jsem 5 důvodů, proč online podnikání není žádná prd…l. Abych nebyl jen negativistický, tak v příštím článku přinesu několik důvodů proč se naopak do podnikání v prostředí internetu pustit.

Zodpovědnost

V momentě, kdy se rozhodnete začít podnikat a to neplatí pouze u online podnikání naberete na sebe určitou zodpovědnost. Nejen za vás samotné, ale i za vaše okolí. Jste zodpovědní za své kroky a jednání. Musíte dodržovat určitá pravidla a zákony. Není to již žádné hraní na písečku, ale jste zodpovědní za vaše obchody i finance. Zodpovědně musíte řešit i své problémy, které se během podnikání objevují.

Starosti

Všeobecně s podnikáním začínají starosti. Již vám nestačí si na lince či v krámě odmakat svých 8-12 hodin a jít s čistou hlavou domů. Začnete-li podnikat jste v myšlenkách neustále u své práce. Někdo to nemusí nést zrovna dobře a proto je důležité si hlavu čistit. Sportujte, věnujete se koníčkům, bavte se s přáteli tak, aby vás alespoň na čas vaše práce nezajímala. Permanentní stres není nic dobrého.

Jistota x nejistota

Internet je prostředí, kde neexistuje téměř žádná dlouhodobá jistota. Jedná se o vysoce konkurenční prostředí, kde během dne můžete přijít i o několika měsíční tvrdou práci a to třeba díky projektu či člověku z druhého konce naší republiky. Neustále změny jsou také důvodem, proč diverzifikovat své příjmy. Vše se mění hrozně rychle. Risk je třeba rozložit i při klasickém podnikání u toho internetového si myslím, že to platí dvojnásobně.

Odstřižení od světa

Většina začínajících online podnikatelů začíná svůj byznys z pohodlí domova. I proto se mu občas říká „pyžamové podnikání“. To má ovšem často za následek totální odstřižení od dění kolem vás. Někteří podnikatelé to řeší návštěvami cooworkingových center či veřejných míst. V případě partnerů je tu možnost i kooperace v pronajmutých prostorech. Každopádně jsem tím chtěl říci, že permanentní práce v jedné místnosti a v jedné osobě může po určité době lézt na mozek.

Motivace a sebekázeň

S předešlým důvodem souvisí také ten další a to motivace, soustředění a sebekázeň. Práce v jedné místnosti a ještě z pohodlí domova. Člověk se horko těžko udrží naladěn pracovně alespoň několik hodin týdně. Není to pouze můj případ, ale stěžuje si na to celá řada online podnikatelů. Je třeba se neustále motivovat do práce, mít obrovskou sebekázeň, soustředění na práci a nebýt lenivý. Mluvit o plánech je rozhodně lehčí než je potom realizovat.

Článek má 6 komentářů

  1. James K. Reply

    Pod to se můžu podepsat. Já teď řeším to prostředí, doma se mi být nechce ale ani kavárna mi nepřijde jako to pravý.

  2. Radek Reply

    Souhlasím se všemi body. Mám problémy hlavně s tím, že pracuji ze své garsonky, kde jsem celý týden sám. Udržet se pak celou dobu v pohodě není úplně tak snadné. Naštěstí mi pomáhá, když na pár dnů vypadnu úplně do jiného životního stylu, kde jsem offline a neřeším biz ;)

  3. frances Reply

    Naprostá pravda, ono by se těch bodů dalo najít určitě víc, ale tyto jsou stěžejní:)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>