Před necelými dvěma měsíci jsem položil na internetovém fóru Webdeal.cz ze zajímavosti otázku:

„Jaký je váš průměrný měsíční výdělek z online podnikání za rok 2011“

V detailech jsem dále uvedl, že mě zajímá pouze průměr dle daňového přiznání za rok 2011 z online podnikání. Žádné další příjmy a prosté dělení, zisk / počet měsíců.

Do anonymní ankety se zapojilo celkem 25 lidí, kteří hlasovali následujícím způsobem:

Průměrný výdělek z online podnikáníPrůměrný měsíční výdělek online podnikatele, dle hlasování členů fóra Webdeal.cz

Co z hlasování vyplývá?

Podle serveru Kurzy.cz je průměrná mzda občana ČR v současné době 23 488,-Kč. Z anonymního hlasování tedy vyplývá, že pouze 3 z 25ti online podnikatelů dosáhli v minulém roce alespoň na současný průměrný výdělek.

Anketa je v tomto případě trochu zkreslena malým počtem hlasujících a také faktem, že většina online podnikatelů tzv. za vodou nemá zájem a vlastně ani důvod do ankety přispívat či vůbec nějaká fóra navštěvovat.

Nejvyšší počet hlasujících označilo průměrný měsíční výdělek méně než 5 000,-Kč, následováno hned další hranicí 5 000 – 9 999,-Kč.

Proč jsem vlastně tento článek vůbec psal? Jednak jako zajímavost a také proto, že anketa dává jasně najevo to, že online podnikání není vůbec jednoduché jak si mnozí myslí. Zároveň to má být upoutávka na další článek (plánované vydání začátkem příštího týdne), který připravuji a ve kterém se budu věnovat právě důvodům, proč online podnikání není v současné době žádná sranda. Následovat bude naopak článek s pozitivními důvody online podnikání.

Chcete-li hlasovat do ankety a dát ji tak trochu autoritativnější rozměr, můžete tak učinit na této adrese, no a teď už běžím na fotbal.

Článek má 7 komentářů

 1. Lukáš Reply

  Určitě zajímavá anketa, ale docela mě překvapuje, že jsem si toho tématu ani nevšiml. Reprezentativnější vzorek by šel spíše získat na webtrhu, kde je komunita výrazně větší

 2. idp Reply

  a taky dost lidí to má jako koníček, přivýdělek nebo brigádu jako třeba já. Svůj hlas jsem taky dal mezi 0 a 5k.

 3. Honza Reply

  Ono kdyby se ti do ankety dostalo třeba jen jedno velké zvíře, tak ti to zvedne průměr na dvojnásobek a výsledkem bude, že online podnikání se v průměru vyplatí. :-)

 4. Mário Reply

  Hele, přijde mi to dost nereprezentativní. Malej vzorek je jasnej, ale proč si dal anketu na WD? Na tomto foru jsem nikdy neviděl nic na úrovni, chodí tam totální začátečníci a tak tam ani nikdo žádné větší kšefty dělat nemůže.

  A také je trošku irelevantní ten způsob výpočtu. Když budu celý rok v plusu a pak se na konci roku rozhodnu koupit nějaký web, tak budu vlastně na nule.

 5. Mirek Reply

  Zajímavé číslo, možná by pro porovnání bylo dobré znát při jakém obratu je tento zisk dosahován. Zdali ten segment do 5tis tvoří spiše lidi co prodávají „beznákladové“ služby, nebo e-shopy který mají nízkou marži a velký obrat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>